laupäev, 31. jaanuar 2015

Mėnesio nata- kakava. Death by chocolate.


Žiema kalendoriuje persirito į antrą pusę. O tai reiškia, kad prasideda pavasario laukimas- iš pradžių tylus, bet su kiekviena diena- vis nekantresnis. Vis stiprėja paukščių čirenimas, per Kalėdas taip džiuginusi balta spalva praranda savo baltumą ir žavesį ir senka saulėtu metų laiku sukauptos energijos atsargos. Žiema- puikus laikas kakavai. Ir šokoladui. Nebe tokie svarbūs tampa svyruojantys kilogramai, juos vistiek paslepia nesibaigiantys mezginių ir vilnos sluosniai. Sausį vistiek jautiesi kaip Mikė Pūkuotukas, o ka blogo kakava ir šokoladas gali padaryti tokiam meiliam padarėliui?

Kakavos pupelės, o ne Coca- Cola, yra tikrasis iš Amerikos atkeliavęs auksas. Iki XVI amžiaus, kai buvo atrasta Amerika, europiečiai net ir nenutuokė, kad egzistuoja kakava (ir is jos gaminamas šokoladas), o kai stebuklingosios pupelės ir iš jų gaminamas gėrimas pagaliau atkeliavo į civilizuotajį užkariautojų pasaulį, jie dar ilgai išliko ypatingos prabangos preke.

Kakavmedis per pusmeįi subrandina 30- 40 kakavos vaisių, kurie sunokę tampa ryškiai oranžiniais. Kiekviename vaisiuje savo ruožtu baltos lipnios masės guolyje slepiasi 30- 40 kakavos pupelių. Yra keletas tuzinų kakavmedžių rūšių, bet geriausiomis laikomos Criollo rūšies kakavmedžio pupelės, iš kurių, deja, išgaunama mažiau nei 2% kakavos. Išlukštentos kakavos pupelės yra apdengiamos bananmedžių lapais (turiu galvoje, žinoma, natūralų procesą) ir džiovinamos, vėliau- fermentuojamos. Fermentacijos procesas trunka šiek tiek ilgiau nei dvi savaites ir yra be galo svarbus, beveik lemiamas veiksnys, įtakojantis kakavos pupelių ir iš jų gaminamų produktų kokybę.

 

Patekusios į fabrikus kakavos pupelės yra skrudinamos, išvalomos ir rafinuojamos. Rafinuojant gaunama taip vadinama šokolado masė, kurią sudaro kakavmedžio sviestas ir kakavos milteliai. Iš šokolado masės gaminamas šokoladas, o atskyrus kakavmedžio sviestą išskirtų miltelių- kakava. Tikroji šokolado masė yra karti, net aitri, šiek tiek sprangi.  Bet pienas, cukrus, vanilė ir sviestas paverčia susmulkintas kvapias aitriasas pupeles šokoladu, kuris mums padeda išgyventi badą, marą ir milijonus aplink vykstančių nesąmonių.

Kakavos pupelių poveikis žmogui yra puikus- jos tonizuoja, stimuliuoja hipofizę, o ji savo ruožtu išskiria laimės hormonus endorfinus. Štai kodėl kakava ir šokoladas nusiminusiam žmogui gali būti geriau uz šimtą gerų patarimų. Radikalūs sveikuoliai mėgsta priminti, kad šokoladas sukelia riklausomybę, kad jis išreguliuoja, apgaudinėja mūsų centrinę nervų sistemą, ardo paros aktyvumo ir poilsio režimą, be to- yra kaloringas. Vienok, kas be nuodėmės, meskite į mane akmenį- pasaulyje yra tiek daug priklausomybių ir savęs apgaudinėjimo formų, kad puikusis kvapnusis šokoladas ir drėgnuose tropikų miškuose sunokusios kakavos pupelės tikrai nėra tas blogis, kuris pražudys pasaulį.

Nesu didelė gurmaniškų, ir tuo labiau saldžių kvapų mėgėja, bet kakavos ir šokolado natomis pagražinti kvapai yra radę kelią ir į mano širdį. Štai kai kurie, palikę man stiprų ir pozityvų įspūdį (į sąrašą neitraukiau kavos natas turinčių kvapų, tai- atskira istorija):

Annick Goutal Eau de Charlotte yra vienas iš mano mylimiausių vaisinių gurmaniškų kvapų. Pradžia- gaivios, kartokos ir aitrios bebaigiančios nokti juodųjų serbentų uogos, šiek tiek pavasariškai linksmų, saulės šviesos nutviekstų mimozos dulkių, vos juntamas švelnus baltosios lelijos žiedlapių lietus ir saldžiai kartūs kakavos mitleliai bei šalia jų tirpstantis plombyras. Dievinu šį kvapą dėl jo gyvumo, žaismingumo ir grakštaus nerūpestingumo. Jis šiek tiek mergaitiškas, lengvaūudiškas, bet tuo pat metu subtilus, išbaigtas, niuansai dera tarpusavyje, žalios natos koketuoja su žiedlapių švelnumu, aitrumas su kreminiu saldumu, visa kompozicija- tarsi elegantiška prancūzaitė, kurios nepriekaištingas nerūpestingumas ir netobulumas sudarytas iš daugybės vienas kitą papildančių detalių ir niuansų. Puikus kvapas, atitraukiantis nuo niūrių minčių, spinduliuojantis lengvabūdiškumą ir šypesną. 
 

Dior Homme, tikri vyrai kvepia- lūpdažiu! Dar tiksliau- vilkdagiu ir kakava. Iriso, kosmetinės pudros ir kakavos dulkės švelnios, išdirbtos odos fone. Lavanda, pačiulė, šalavijas, kardamonas minimalistiais pustoniais padailina šį labai kultūringą, klasikinio etiketo kanonus atitinkantį, civilizuotą kvapą. Tai kažkas tarp aukštosios kulinarijos ir kosmetikos- šiek tiek valgoma, neįkyri švara, pabrėžtinai klasikinės kokybės ir prižiūrėto kūno kvapas. Rafinuotas gero tono etalonas- tinka ir vyrams, ir moterims, ir dienai, ir vakarui, ir į darbą, ir vakarinėms linksmybėms. Universalus, nepamainomas gero skonio ir santūrumo derinys, puikią parfumerijos klasiką kuriančio Oliver Polge vaikaitis.

Cartier Le Baiser du Dragon. Vienas iš ikoninių Cartier kvapų, kurio išėmimą iš gamybos laikau nusikaltimu prieš žmoniją. Man tai- naujasis barokas, daug ir ryškių natų, tam tikra jų kakofonija (taip dažnai būna, daug dominančių vienoje vietoje sukuria gan rimtą triukšminį foną), bet tuo pačiu- viską rišanti, apjungianti šiluma. Šis 2003 metais sukurtas Alberto Morillas kūrinys- tai amaretto taurelė su juoduoju karčiu šokoladu ir saldžiai karčiu migdoliniu sausainiu, vos juntamas elegantiškas vilkdagių, rožės ir gardenijos dvelksmas ir šilta, jauki, tarsi palaimos debesis apgaubianti benzoino dervos, ambros ir pačiulės bazė. Aromatas tirštas, šiltas, kelia ryškios gintarinės spalvos asociaciją. Kvapas labai skiriasi priklausomai nuo koncentracijos- kuo ji didesnė, tuo išraiškingesnės šokolado, karčiojo migdolo, dervų natos. PP (pure parfum) ne vienas mano pažįstamas yra apibūdinęs kaip „tikrą pasaką“. Tikras drakono bučinys, pataisyčiau- aistringas, švelnus ir palaimingas. Himnas itališkai elegancijai ir dolce vita.

Bvlgari BLV Notte- imbiero, kartaus šokolado, vilkdagio, degtinės ir tabako natų rojus. Tai kvapas iš cheap thrills kategorijos (Interneto platybėse jis kainuoja panašiai kaip tuzinas kakavos puodeliu), ir, jei rimtai, jį uosdama aš vis sau primenu, kad koreliacija tarp kvapu kokybės ir jų kainos dažnai yra vienas iš didžiausių rinkodaros mitų. Ir vėl- Alberto Morillas kūrinys, šį kartą 2004 metai- ir tiesiog pritrenkianti aštrių degtinės natų, šviežiai tarkuoto imbiero ir kartaus šokolado kombinacija, pereinanti į kreminę vilkdagio, sandalmedžio ir muskuso širdį ir bazėje atsiskleidžianti šiltomis, jaukiomis, šiek tiek dulkėtomis ambros ir rūkomojo tabako natomis. Visa kvapo trukmę lydi kažkoks jaukus kartokas prieskonis, tarsi kramtytum žalią, sultingą, vos karstelėjusį pavasarinio krūmo lapelį. Kvapas labai įdomiai skleidžiasi- nors pati geriausiai juntu degtinės, imbiero ir šokolado natas, aplinkiniai puikiai junta tabaką ir vilkdagį. Kvapas tuo pat metu ir jaukus, ir tyras, net grynas- tokius fokusus matyt krečia parfumerijoje ne taip dažnai sutinkamos degtinės natos. Ir dar- jame juntama paslaptis. Nestandartinis kvapas, kurį verta išbandyti nestandartiškiems žmonėms.

 

L’Artisan Parfumeur Piment Brulant- vienas iš mano mylimiausių artizanų. Man labai patinka L’Artisan Parfumeur kūrinių stilistika, ju lengvumas, žaismingumas ir nebanalumas. Piment Brulant- nepaprastas Bertrand Duchaufour kūrinys, kuris ant mano odos skleidžiasi nuostabiu karčiu meksikietišku šokolado su čili pipirais gėrimu, sausokais aštriais rūkytos paprikos ir šviežiai tarkuotos cinamono žievės milteliais. Čia ta tikroji kakava- karti, tamsi, valdinga ir palaiminga. Nors kvapas nėra sunkus ar labai stiprus, jis niekada nelieka nepastebėtas- kolegos ir pažįstami seka šleifu ir klausinėja „koks čia kvapas“ nevisada net suvokdami, kad tai- viso labo kvepalai.

Thierry Mugler Angel. Prisipažinsiu- nesu pametusi galvos dėl Angel (nors prieš pačius angelus, manau, neturėčiau nieko prieš). Bet nepaminėti ko gero pačio žinomiausio šokolado kvapo negaliu. Kvapas labai gerai žinomas, plačių plačiausiai paplitęs ir susilaukiantis ypač kontroversiškų įvertinimų. Ir nenuostabu- tai tikra šokolado, karamelės ir pačiulės bomba, neįtikėtino įžūlumo ir ryškumo. Visko čia per daug, tai tarsi tiršta masė iš medaus, šokolado, pačiulės, karamelės, kokoso, cukraus vatos ir vaisių, užpilta ambros sirupu. Tai maksimalistinis kvapas maksimalistiškai drąsiai ir maksimalaus dėmesio siekančiai moteriai. Ir nežiūrint į tai, ar kvapas patinka, ar ne, jis net yra įtrauktas į auksinės parfumerijos klasikos sąrašą- šis 1992 metais pasirodęs Oliver Cresp ir Yves de Chirin kūrinys atvertė naują puslapį parfumerijos istorijoje- prasidejo gurmaniškų kvapų era. Ne tai, kad jie nebūtų egzistavę anksčiau, bet pribloškianti Angel sėkmė praskynė gurmaniško porūšio kvepalams kelia į pirmasias bestselerių eiles ir didelės dalies moterų (ir ne tik) lentynėles. Turbūt niekada anksčiau, pries pasirodant Angel, moterys nedrįso kvepėti taip akivaizdžiai valgomai, ak, atsiprašau, gundančiai. Angel tarsi nustatė naujas ribas- kvepėti kaip saldainis ar creme brulle nėra nei neskoninga, nei nemadinga. Nors to ir buvo galima tikėtis tarsi marui plintant liesiems, nuriebalintiems pieno produktams ir Zero- callory Colai- jei liaudžiai uždrausi atvirai valgyti tai, kas jiems skanu, jie atsikeršydami iškvėpins tuo skanumu viską aplink. Jei rimtai, tai Angel vartojant pagrindis dalykas yra saikas- net vos vos padauginta šio kvapo dozė gali uždusinti aplinkinius ir/arba sukelti vidutiniškai sunkios formos seilėtekį. Angel verta išbandyti dar ir dėl to, kad pasitikrinti savo santykį su gurmaniškų kvepalų porūšiu.

Su Angel perėjome prie sunkiojo kakavos ir šokolado kvapų arsenalo.

 

Serge Lutens Borneo 1834 yra subtilesnis iškiliojo Angel giminaitis. Ne mažiau tirštas, bet glotnesnis, dar labiau kreminis, tamsaus šokolado, pačiulės, galbaninės ferulos ir kardamono kvapas primena tirštą burbuliuojantį juodojo šokolado gėrimą su kardamonu. Nepaprastai sensualus ir viliojantis, glūdintis arti prie kūno ir saldžiomis juslingomis bangomis jaukiantis aplinkinių protą. Tai tarsi juodo šokolado saldainis su tiršto prieskoninio vyšnių likerio įdaru. Jei Angel dažniau susilaukia moterų dėmesio ir komplimentų, tai Borneo 1834- vyrų. Griežtai draudžiama naudoti šį kvapą viešose ir darbinėse erdvėse, jo tingus tasus juslingumas nė kiek nenuteikia darbui, o tik patiems tikriausiems kūniškiems malonumams.

Ormonde Jayne Orris Noir pristačiau cia. Subtilus, bet labai ryškus ir svaiginančiai paslaptingas plonų traškių karčiojo juodojo šokolado plytelių ir trapių irisų žiedlapių aromatas, savo tekstūroje derinantis plieną ir šilką- stiprias, žemiausių tonų, dukslias šokolado natas ir itin trapius, grakščius, orinius iriso žiedlapių akordus, o kur dar viena iš nuostabiausių sausų prieskonių kombinacijų- lauro lapas, mira, čili pipiras, kalendra, smilkalai... tarsi juodas ypatingai grakštus žirgas skriejantis juodžiausioje naktyje.

Nasomatto Pardon. Prisipažinsiu, mėgstu vyriškai tvirtus ir tikrus kvapus (arba ju kontrastus- orinius ir vos pagaunamus tarsi silfidės). Pardon yra vienas iš tų kvapų, kuris yra toks organiškas mano charakteriui ir natūrai, kad man jį sunku laikyti aksesuaru ar kosmetine priemone- man tai tarsi antra oda, atskleidžianti tam tikrą labai gyvą ir pordaug gyvulišką mano dalį. Tai kentauras manyje- agarmedis, arba ūdas, stiprus, tirštas šokoladas, sandalmedis ir trapi, aukštatonė magnolija. Kvapo pradžia aštri tarsi botago kirtis, take no prisoners stiliuje, tai kvapas be kompromisų ir diplomatijos, be dirbtinių šypsenų ir apsimestinio mandagumo. Kvapas labai valdingas- agarmedžio smala atstumia savo aštrumu, šokoladas įtraukia savo tirštumu, o sandalmedis čia toks tankus, kad berods užvaldo visus kvėpavimo takus. Tai tiesmukas ir įžūlus kvapas, juo gali kvėpintis teroristai, vadovai ir žmonės, kuriems žūt būt reikia apginti savo pozicijas. O dar tie, kurie žino, kad tikra meilė nepriklauso nuo mandagumo, reveransų ir gražių žodžių, tai jausmas, aštrus tarsi agarmedis ir įtraukiantis, tarsi šokolado pekla.

Kakava ir šokoladas mūsų laikais ant bangos. Labai neblogų tokios temos kvapų galima rasti Montale asortimente, Demeter siūlo labai geros kainos, nesudėtingas, bet originalias kompozicijas, Comptoir sud Pacific gurmaniškų malonumų tema yra išplėtoję plačiausią kvapų seriją, Guerlain l’Instant, Sarah Jesicca Parker Covet ir Tom Ford Black Orchid yra susilaukę plačiausios komercinės sėkmės ir žinomi dažnam parfumerijos mėgėjui.

O koks jūsų mėgstamas kakavos ir/arba šokolado kvapas?
 

 

 

reede, 16. jaanuar 2015

Kolme Kuninga päev. Mööda murduvat jääd.


Tuli kolmekuningapäev ja on aeg kuningatele anda aru möödunud 2014 aastast- ja samuti ka teile, kanatlikud lugejad, kes veel ei ole allistunud mu blogis valitsevale letaargiale.

Tahaksin öelda, et aasta möödus nagu hirv, lendas mööda nagu põhjamaine lumetorm... Paraku. Aasta 2014, mis algas nii sooja ja kevadise esimese aastapäevaga, minule oli piinavalt, nüristavalt, läbipäästmatult veniv- aasta, mis pani proovile mu elujäämise ja koos püsimise oskust. Sest on oluliselt kergem ümber häälestada ennast elujäämisele ekstreemsetes tingimustes, siis, kui pead mobiliseerima kogu oma jõudu, võitlema, püüdlema eesmärgi poole, muutma kursi vastavale muutlikule keskonnale. Kuid elujäämine sisseimeva soo tingimustes sarnaneb seismisele õhkõrna, praguneva jää peal, kus tardud nii, et isegi ei julge hingata- ja see on tõeliselt ekstreemne katsumus. See kohutavalt hirmutav sõna- ootus. Vähemalt minule. Panen endale kirja rasvase plussi selle eest, et jäin ellu ja ei heitnud lootust (selline kiusatus aga oli pea et igas päevas), põletan ära eelmise aasta kalendri ja edasi- helgesse tuleviku.

Kuid õige on ka see, et igas halvas on osa head. Niisis, heast aastal 2014.

Aasta tegu. Jätsin selja taga sünget ja koormavat kui kaelas rippuv veskikivi tööd ja avasin ust teadmatusse. Teadmatus siiani vahib mind ja mina vahin vastu, kuid kuidas ka ei oleks, see on tee uutele jahimaadele, võimalustele ja soovide täitumisele, mitte unelev igapäevane langemine nõdrameelsusele. Terve maailma värisejad jänkud, ühinege!

Aasta elamus. Viimane vana aasta öö metsas mere ääres ning roosa kumana sädelev talveöö taevas. Looduse, tema kujude, lõhnade ja häälte kaunidus on kirjeldamatu ning on amendamatu vitaalsuse ja inspiratsiooni allikas. Best things in life are free ütles keegi. Ja tal oli õigus.


Aasta avastus. Uued ja uuesti avastatud vanad sõbrad. Ja imelised Vero Kern aroomid.

Niisis, aasta parfümeeria maja on Vero Profumo. Nende lõhnad ülatavad tajutava reaalsuse küüni- lendlevad, komplekssed, ootamatud traditsioonilise ja täiesti uue lähenemise kombinatsioonid. Hea maitse absoluut ilma mehkerdamiseta kaasaaegsele kriiskavale maitsetule moele, ning samal ajal- kunstniku esteetilise taju teravus, mitmekülgsus, detailideni täiustatud kompositsioonid. Ainuke mind painav probleem on see, et aroomid on niivõrd isiksused, nii väga ergsad ja huvitavad, et mul endal on raske valida, mis on see lõhn, mis alustab Vero Kern dünastiat mu lõhnade riiulil. Minu süda vaikselt tuksub Kiki Eau de Parfum ja Onda extrait de Parfum nimede rütmis.

Aasta reetmine- Hermes. Ma olen suur Hermes lõhnade austaja, minu jaoks selle maja aroomid on igati universaalsed ja sobivad igal ajal ja igal pool. Vähe sellest- mitte just eriti arvukas sellel aastal välja antud uute ja heade lõhnade nimekirjas on terved 3 Hermes lõhna (vt. allpool). Kuid vaatamata sellele möödunud aastal Hermes flakoonid seisid puudutamata mu riiulil ja vaikselt jalgisid, kuidas ma suplen ahastuse ja tegevusetuse soo sees.  

Möödunud aastal kõige tihedamini kasutatavad lõhnad olid Ormonde Jayne Champaca, Cerruti Image, Parfumerie Generale Jardins de Kerylos- selge pööre kergete, harmooniliste, kargete, toetavatre, lähedal naha ümber püsivatele, minimalistlikele lõhnadele. Ei mingit ekstsentrilisust! Kui jääb puudu energiast, tugev, ergas ja väljendusrikkas lõhn võib väga valusasti tuletada meelde, kui tühjas ja rässitud olekus ise oled. Erksamate hetkede jaoks tihti valisin   Miller Harris L’Air de Rien, mähkides ennast soe animalistliku muskuse ja hobuste lõhna kookonisse.


 

Aasta uudised. See aasta oli väga pasiivne parfumeeria mõistes, endal oli kõvasti puudu jõust ja optimismist, nina ja mõistuse teravusest, seega parfümeeria maailmas vaikselt ajusin oodates kuni uudised ise tulevad minu juurde. Tõsist stressi tekkitas ka alustatud, kuid lõpetamata blogi artiklite arv—terved 38!, see on  isegi rohkem kui avaldatud postituste arv. Totaalne loominguline katastroof, mille pärast palun teilt, armsad lugejad, vabandust.

Kõige helgem uute lõhnade trio minu jaoks oli Frederik Malle Eau de Magnolia, Hermes Bel Ami Vetiver ja Robert Piguet Gardenia. Esimene nendest aroomidest võlus oma kergusega, läbipaistva tekstuuriga, justkui väga varajasel kevadel ootamatult õitesle hakkanud magnoolia. Hea sõber vetiver (Bel Ami Vetiver) pakkus väga delikaatset, väljapeetud, aga siidset ja habrast nahka puiduste pooltoonide ja kerge, mullase ja peenelt suitsuse vetiveri taustas. Imeilus vana hea Bel Ami ja värske, puise, rohelise vetiveri ristand. Piguet Gardenia- imeliselt kaunis, puhas ja ilus lill, mis pärineb valgest liiliast, gardeeniast, ylang- ylang’ist, kuid pole ühtegi nendest. Tema imeilusat valget, kuusära taolist ihu katab nahk ja pehkme kašmiiri puu sall. Minule see lõhn räägib igavesest ilust, ilust mis ei karju, ei kriiska, ei läigi. Ta lihtsalt on ja jääb- igavesti.

Head muljet jätsid ka Hermes Cuir Ange õrn, magusavõitu nahk, heliotroop, pehme muskus ja kergelt puuderjas kannike. Serge Lutens L’Orpheline- kummaline, aneemiline, sooja ja jaheda kontrastidega mängiv viiruki aroom. Hermes Jour d’Hermes Absolu- lopsakas kevade elueliksiiri, puhkevate lehtede ja meeletult õitsvate õunapuude lõhn, tõeline kevadise vitaalsuse plahvatus. Bottega Veneta Essence Aromatique- harjumatu graatsilisuse ja ereduse kombinatsioon, mõrkjas bergamott, ninat kõditav koriander algnootides muundavad ennast graatsiliseks peeneks roosiks (südamenootides) ja läbipaistvaks patšuli ja sandlipuu baasiks.

Neutraalne- või siis pole paha, kuid mitte minu oma: Narciso Rodriques Narciso nartsissi nime all peidab ennast jahe, kergelt kibe gardeenia. CK Reveal- soe, soolane päikeseloojangu rannas aroom.

Ei meeldinud-  Cartier Panthere- mõistan seda aroomi kui ilusat katset elustada šipr, kuid mulle lihtsalt „ei kõla“ lõhna esteetika. Samuti Burberry My Burberry, Karl Lagerfeld for Her,  ja terve rida muud sädelevaid vidinaid.

 

Aasta raamat. See aasta oli pilgeni täidetud tööalase või muu teadusliku kirjandusega. Sain üsna põhjalikult uurida psühoanalüüsi käsitlevat kirjandust J Freud’i unenägude analüüs, rituaalide, biseksuaalsuse, hüsteeria uuringud, Jung’i tööd sümbolitest, alkeemiast, arhetüüpidest, isiksuse integratsioonist ja aktiivsest ettekujutsvõimest, samuti suur muljet jätnud Claude Steiner’i „Scenaariumid, mille järgi inimesed elavad. Transaktsioonide analüüs“. Õpingutest vabal ajal kirjanduse nälga kustutasid 17- 18 sajandi jaapani luuletajate haikud ja sufide poeesia. Avastasin fantastilist muinasjutude, faabulate ja luule kogu Essential Sufism, mis väga elavalt annab edasi selle müstilise usu pärandi. Väga väga ja veelkord väga soovitan- ta annab inspiratsiooni ka siis, kui tundub, et miski ei saa inspiratsiooni anda.

Aasta muusika. Õigel ajal ja õiges kohas leitud Jarek Kasari disk Liiga palju viiuleid, ning eriti- samanimeline laul.
 

Korralikult armusin kaasaaegsetesse etno muusika remix’idesse, avastasin fantastilist Eesti folgi lauljat Maarja Nuudi -  tema üüratu muusika taju sulandas mustaid pilvesid taevas ja jääd mu südames.

Aasta tegevus- küpsetamine.  Terve oma elu jooksul ma vist ei ole küpsetanud nii palju kooge, torte, saiakesi ja küpsiseid kui möödunud aastal. Õhtuti, lapsed voodidesse pandud, ma sõtkusin tainast, soojendasin ahju ja küpsetasin küpsetasin- teraapia, mis aitas mu südant, kuid mõjus mitte nii väga hästi mu füüsilisele kujundile.
 

Realiseerimata aasta karje- mäed. Tahan mägedesse! Ja kindlasti ka lähen sinna, algamas ju kitse aasta (hobused kõrgel mägedes ei jaluta, nii et ilmselt soov ei läinud täide ebasoodsa aja tõttu).

Mida ootan ja loodan aastast 2015? Kõik on lihtne- soovide täitumist. Kolm suurt soovi Kolmele Kuningale on:

·         Unistuste tegevust- et saaksin realiseerida oma teravat mõistust, mõttelendu, saaksin töötada õlg õla kõrval toredate ja inspireerivate kolleegidega ja püülema helgete, mind inspireerivate eesmärkide poole (ja neid saavutada, muidugi J ).

 

·         Reisimist, palju reisimist... mägedesse, linadesse, erinevatesse maailma nurkadesse. Gruusiasse, mida hakkasin regulaarselt nägema unes, justkui kass vorstirõngast. Tiivu ja inspiratsiooni, muljeid ja värve, magamata öid ja hilinenud lennukeid. Finantsvabadust lehvitades tiivu. Ja õnnetunnet elades lahtise kohvri seisundil.

 

·         Kaasmõtlejaid ja inspireerivaid inimesi, hingesugulasi- igasse päeva. Inimesi, kellega räägiksime sama keelt ja vaikiksime sama vaikust. Kellelt saaksin õppida ja kellega vaataksime samas suunas.

 


Mul on olemas veel üks suur ja kallis unistus, nii suur ja kallis, et isegi pelgan teda lausuda või veel eriti avaldada laias neti ruumis... olgu see igaõhtuse palvena korratav saladus minu ja Kõikvõimsa vahel.

Suured soovid ei välista väikseid, neid on samuti terve rida:

-          Uuendada oma parfümeerset garderoobi. Oma riiulile tuua vähemalt 2 Vero Profumo aroomi.

-          Õpida ära suusatamist ja/või sõitmist jalgrattagaIšmokti slidinėti ir/arba  važiuoti dviračiu

-          Külastada Ermitraži

-          Viia ellu (kasumlikult ja efektiivselt) vähemalt ühte oma isikliku äriidee

-          Teha spordi, tegeleda looduspraktikatega, ja sinna tegevustesse kaasata ka oma lapsi

-          Lugemist igaks päevaks- ja tagasituleku ilukirjanduse juurde

-          Uusi tuulesid ja vooge kodus. Interjööris, ja mitte ainult.

-          Aktiivset ja lõbusat vaba aega sõbradega. Just lõbusat- lõbustused sobivad hästi äsja alganud aastaga.

Soovida, nagu öeldakse, tuleb palju. Ja ma ei ole üldse vastu, et paljud või isegi kõik nendest soovidest täituksid. Palun Kolme Kuninga käest, et täidaksid need kolm suurt soovi, ja veel ühe boonusena, väiksemate eest luban hoolitseda ise koos oma suurepärase toetustiimiga.

Puistan paar tilka Guerlain Apres l’Ondee (pranc.: pelae vihma) kaela peale ja ootan Päikest!
 


kolmapäev, 7. jaanuar 2015

Trys Karaliai - per lūžtantį ledą


Atėjo Trys Karaliai, ir metas atsiskaityti jiems uz praėjusius, 2014 metus- o kartu ir Jums, kantrieji skaitytojai, kurie dar nepasidavė mano tinklaraštį užpuolusiai letargijai.

Norėčiau parašyti, kad metai pralėkė kaip stirna, praskriejo kaip šiaurietiška pūga... Deja. 2014 metai, prasidėję tokia šilta pavasariška pirmąja metų diena, man buvo kankinančiai, stingdančiai, neišbrendamai klampūs- metai, patikrinę mano sugebėjimą išgyventi. Nes lengviau yra orientuotis į išgyvenimą ekstremaliose aplinkybėse, kai tenka mobilizuoti jėgas, kovoti, siekti tikslo, persiorientuoti. O išgyvenimas klampaus liūno aplinkybėmis  panašus į begarsį stovėjimą ant ploniausio ledo, kai viskas sustingę, be pragiedrulių, yra tikras išbandymas. Tas pasiutusiai bauginantis žodis- laukimas. Bet jau man. Užtat rašau sau riebų pliusą, kad išgyvenau- ir nepasidaviau nevilčiai (o tokia pagunda slėpėsi neretoje dienoje), sudeginu praėjusių metų kalendorių ir- pirmyn į ateitį.

Tiesa, visame kas bloga yra ir dalis gero. Taigi, apie ta gerą praėjusiais 2014 metais.
 

Metų poelgis. Palikau niūrų, slėgusi tarsi girnapusės darbą ir atvėriau duris į nežinią. Nežinia kolkas žiūri į mane, o aš- į ją, bet, kaip bebūtų, tai kelias į naujas galimybes ir norų išsipildymą, o ne į tylų kasdienį nuprotėjimą. Viso pasaulio kiškiai bailiukai, vienykitės!

Metų įspūdis. Naujametinė naktis miške ant jūros kranto ir rožine pašvaiste žėruojantis žiemos nakties dangus. Gamtos, jos formų, kvapų ir garsų grožis yra neįtikėtinas turtas ir gyvybingumo šaltinis. Best things in life are free kažkas pasakė. Ir jis buvo teisus.

Metų atradimas. Naujai atrasti draugai ir laiko patikrinti senieji, atrasti iš naujo. Ir nuostabūs Vero Kern kvapai.



 Taigi, metų parfumeriniai namai- Vero Porfumo. Jų kvapai- nerealūs, sudėtingi, netikėti tradicinio ir visiškai naujo kampo deriniai. Absoliutus geras skonis be pataikavimo rėksmingai, beskonei madai- ir tuo pat menininko požiūrio aštrumas, daugiasluoksniškumas, išbaigtumas. Vienintelė bėda yra ta, kad visi jie tokie savotiski, tokios ryskios parfumerines asmenybes, kad sunku išsirinkti, nuo kurio pradėti, kuris taps Vero Kern dinastijos pradininku ant mano lentynėlės. Mano širdis labai linksta link Kiki Eau de Parfum ir Onda extrait de Parfum .

Metų išdavystė- Hermes. Esu didelė Hermes kvapų gerbėja, jie man universalūs ir tinkantys visur ir visada. Dar daugiau- į negausų įsiminusių šių metų naujienų sąrašą pateko net 3 Hermes kvapai (žr. žemiau). Vienok šiais metais Hermes flakonai stovėjo išrikiuoti lentynėlėje ir nebyliai stebėjo, kaip aš kamuojuosi liūdesio ir neveiklos liūne.

 
Dažniausiai naudoti 2014 metų kvapai- Ormonde Jayne Champaca, Cerruti Image, Parfumerie Generale Jardins de Kerylos kuo aiškiausiai rodo, kad šiais metais pasukau link lengvų, harmoningų, vėsių, palaikančių ir gaubiančių tarsi antra oda, minimalizmu alsuojančiu kvapų. Jokių ekscesų! Kai trūksta energijos, stiprus ir išraiškingas kvapas dažnai tik skaudžiai mina ant nuospaudų ir primena, kokia subliuškusi tarsi balionas pati esi. Ryškesniems momentams dažnai naudojau Miller Harris L’Air de Rien- apsigaubdavau šilto animalistinio muskuso ir arklių kvapo kokonu.

 
Metų naujienos. Šie metai buvo labai pasyvūs parfumerine prasme, kadangi trūko jėgų ir optiumizmo, o taip pat ir nosies bei proto aštrumo, tai labai mažai tesiirsčiau po parfumerinį pasaulį ir menkai tetyrinėjau naujienas. Neviltį kėlė ir pradėtų rašyti, bet neužbaigtų tinklaraščio straipsnių skaičius- 38! Daugiau nei paskelbtų straipsnių, totali kūrybinė katastrofa, už kurią atsiprašau Jūsų, brangūs skaitytojai.

Šviesiausios naujienos buvo trysi: Frederik Malle Eau de Magnolia, Hermes Bel Ami Vetiver ir Robert Piguet Gardenia- pirmasis puikus savo lengvumu, skaidrumu, tarsi labai ankstyvą pavasario dieną netikėtai anksti pražydusi magnolija, antrasis- labai švelni, beveik šilkinė oda medinių pustonių ir lengvos, įžemintos, vos vos dūminės vetiverijos fone, puikus seno gero numylėto Bel Ami ir jaunos jo žmonos vetiverijos vaikaitis.  Piguet Gardenia- nuostabiai graži, švari ir graži gėlė, kurios protėviai- baltoji lelija, gardenija, kvapioji kananga, apsiautusi savo tobulai baltą, mėnuliškai švytintį kūną oda ir minkšta kašmyro medienos skraiste. Man šis kvapas- apie tikrąjį grožį, kuris nešaukia, nerėkia, neblizga-  jis tiesiog yra, ir bus visada.


 

Neblogą įspūdį paliko Hermes Cuir Ange švelni, saldoka oda, heliotropas, pūkuotas muskusas ir lengvai pudrinė našlaitė. Serge Lutens L’Orpheline- keistokas, anemiškas, šilumos ir šalčio kontrastais žaidžiantis smilkalų aromatas.  Hermes Jour d’Hermes Absolu- sodrus pavasarinių syvų, sprogstančių lapų ir beprotiškai žydinčių obelų kvapas, pavasarinio vitališkumo sprogimas.  Bottega Veneta Essence Aromatique neįprasta grakštumo ir ryškumo kombinacija- kartoka bergamotė, nosį kutenantis koriandras viršutinėse natose pereina i grakščią subtiliausią rožę oriniame pačiulės ir sandalmedžio patale.

Neutralu- arba neblogai, bet ne mano: Narciso Rodriques Narciso po narcizo vardu klastingai pasislėpusi vėsi,  net šiek tiek kandi gardenija. CK Reveal- šiltas, druskingas vakarėjančio pajūrio nuotaiką perduodantis aromatas.

Nepatiko-  Cartier Panthere- suvokiu jį kaip gražų bandymą atgaivinti šiprą, bet man tiesiog „neskamba“ kvapo estetika. O taip pat Burberry My Burberry, Karl Lagerfeld for Her,  ir visa eilė kitų blizgančių niekučių.

Metų knyga. Šiais metais į rankas krito pagrinde profesinė ar tikslinė literatūra. Neblogai
pasikausčiau psichoanalizes srityje J Freud’o sapnų analizė, ritualų, biseksualumo, isterijos studijos, Jung’o simbolių tyrimai, darbai apie alchemiją, archetipus, asmenybės integraciją ir aktyviają vaizduotę, didelį įspūdį palikusi Claude Steiner’io „Scenarijai, kuriais gyvena žmonės. Tranzakcinė analizė“. Laisvu nuo mokymosi laiku literatūrinį badą malšino japoniški haiku ir sufijų poezija. Atradau nuostabų rinkinį Essential Sufism, kuris pasakėčių, pasakų ir poezijos forma perduoda šio mistinio tikėjimo palikimą. Labai rekomenduoju- įkvepia, kai atrodo, kad ikvėpti jau nebegali niekas.

Metų muzika. Tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje į rankas pakliuvęs šiuolaikinio estų poeto reperio Jarek Kasar diskas Per daug smuikų, ir ypač- to pačio pavadinimo daina.


Kaip reikiant užsikabliavau už šiuolaikinių etno muzikos remix’ų, atradau nuostabią estų folk- dainininkę Maarja Nuut (lietuviai folk festivalių rengėjai, pasižymėkite bold’u!)- jos nepaprastas muzikinis pojūtis tirpdė juodus debesis ir širdyje susikaupusius ledus.

Metų veikla- kepimas. Tiek bulkučių, pyragų, tortų ir sausainių, kiek iškepiau šiais metais, nesu iškepusi per visą savo gyvenimą. Vakarais, kai vaikai sumigdavo, as minkydavau tešlą, kaisdavau orkaitę ir kepdavau- terapija, padėjusi širdžiai, bet neigiamai atsiliepusi mano fizinei formai.
 

Nerealizuotas metų šauksmas- kalnai. Noriu į kalnus! Ir būtinai į juos patrauksiu, juk prasideda ožkos metai (arkliai po kalnus nelaipioja, taip kad ir noras neišsipildė dėl nepalankaus laiko).

Ko tikiuosi iš 2015 metų? Viskas paprasta- norų išsipildymo. Trys dideli norai Trims Karaliams:

·         Svajonių veiklos- kur galėčiau realizuoti savo aštrų protą, polėkį, dirbti petis į petį su šauniais ir įkvepiančiais kolegomis ir siekti šviesių ir vežančių tikslų (ir juos pasiekti, be abejo :) ).

 


·         Kelionių, daug kelionių... į kalnus, į miestus, į įviairius pasaulio kampelius. Į Gruziją, kurią pradėjau reguliariai sapnuoti kaip katinas dešrą. Sparnų ir polėkio, įspūdžių ir spalvų, nemiegotų naktų ir pavėlavusių lėktuvų. Finansinės laisvės mojuojant sparnais. Ir laimės pojūčio gyvenant ant lagamino.

 

·         Bendraminčių ir įkvepiančių žmonių- kiekvienai dienai. Žmonių, su kuriais kalbėtume viena kalba ir tylėtume viena tyla. Iš kurių galėčiau mokytis ir su kuriais žiūrėtume ta pačia kryptimi.

Turiu dar vieną svajonę, tokią didelę ir brangią, kad net bijau ištarti garsiai ar tuo labiau paskleisti viešoje erdvėje... tebūnie tai kasvakar kartojama nebyli paslaptis tarp manęs ir Aukščiausiojo.

Dideli norai netrukdo mazesniems, o ju taip pat visa eilė:

Atnaujinti parfumerinį garderobą. Įsigyti bent 2 Vero Porfumo kvapus.

Išmokti slidinėti ir/arba  važiuoti dviračiu

Aplankyti Ermitražą

Įgyvendinti (pelningai ir produktyviai) bent vieną nuosavą verslo idėją

Sportuoti, užsiimti gamtinėmis praktikomis, ir į tą procesą įjungti ir savo vaikus

Skaitymo kiekvienai dienai- ir sugrįžimo prie grožinės literatūros

Nauji vėjai ir srovės namuose. Interjere, ir ne tik.

Aktyvaus laisvalaikio su draugais- ir kodėl gi ne linkmybių, jos šiems prasidėjusiems metams puikiai tiktų.
 

Norėti, sakoma, reikia daug. Ir aš visai ne prieš, kad daugelis šių norų išsipildytų. Trijų Karalių prašau išpildyti tris didžiuosius norus, ir dar vieną bonusu, o mažesniais pasistengsiu pasirūpinti pati, su savo nuostabios palaikymo komandos pagalba.

Pasišlakstau kaklą keliais lašais Guerlain Apres l’Ondee (pranc.: po lietaus) ir laukiu pasirodant Saulės!