pühapäev, 11. juuni 2017

Etüüd Nr 13. Valged ööd. Ja vahel- Van Cleef & Arpels Bois d'Iris



Mu sünnikoha ja koha, kus koorusin täiskasvanu inimesena oma lapslikuse munast, nende kahe kohtade vahel on mõnisada kilometre ja üks riik. Nende kohtade vahel on aga üüratu rada erinevusi- võiks ikka loetleda ja loetleda, see on lausa väike ime kui erinevad inimesed, kombed ja tavad on vaid mõne puu kaugusel. Ilmselt iga inimene, kes kunagi on (jäädavalt) ära läinud oma kodumaalt, vähemalt vahete vahel teeb tõsise sissekaemuse äramineku põhjuse  kohta- miks mindi kuskile, mis oli see, mis ajatas otsida õnne ja ajada juuri mujal kui kõige loomulikumas kohas. Ja eks neid vastuseid on erinevaid- iga ühe taga on elulugu, oma haavad, unistused, hinge peened koed ja kordumatu inimese isiklik lugu. Ma väga kahtlen, kas seal on üks ja konkreetne vastus, isegi majandusimigrantide puhul. Kuid olgu see põhjus misiganes- mujal leitud majanduslik või perekondlik õnn, protsess selle taga on palju mitmekülgsem kui see üks ilmselge põhjus- eksole ju suvalise datlipuu seemnel tammik uus nähtus, mis tekkitab palju küsimusi mitte ainult maailma ümber, vaid ka enda sisemuse kohta.
Kuid mis rääkida minul, kes ei ole ei majanduse ega armastuse imgrant, ega ka mere taga õnne otsija. Elujõgi on viinud mind õige kummalistesse kohtadesse, ja kui keegi küsib et miks ma olen siin ( või seal) , jään ma vastusega hätta. Mingeid viisakaid vastuseid on mul muidugi välja möeldud, et ei näeks puhta hullumeelne või paadunud avantüürist, Aga need vastused on pigem sellised piisavalt usutavad kaitsemüürid, rahuldamas keskmise kuulaja uudishimu ja aetatud küsija oletatava fantaasiavõime piiridesse. On asju, mida võimatu sõnadesse panna- või millest saad rääkida vaid väga väheste inimestega.
Need päris vastused on kummalised. On asju, mis alutavad oma lummusesse esimesest hingetõmmest või silmapilgust, on asju seletamatuid, mis panevad süda kiiremini tuksuma ja tõdeda et „see on see“. Üks nendest "asjadest" on valged ööd. Leedus neid ei ole- vähemalt mitte nii, nagu siin põhjamaal. Leedus on juuni ööd lihtsalt soojad, lühikesed, udust kantud. Kuid mis on tegelikult on Valged Ööd, sellest sain aru alles Peterburis. See on piimjas valgus ja tunne, et õhk pehmelt, vaevu ära tuntavalt vibreerib. Hingestatud inimeste silmad, võimatus uinuda ja joovastav kohalolu tunne- valgede ööde valguses, või pimeduses, ärkavad ellu nüanssid, ammu unustatud unistused, inimesed põimuvad ja on lähedal teinetesele- nad ei kiirusta koju, enda oma karbi, oma isikliku teki alla, isikliku pudrukausi juurde, vaid vaatavad teinestesele silmadesse, koos jutustavad, naeratavad, vahivad üles tõstetuid sildu ja pimeda jõe kaudu merelt tulevaid laevu ja tõdevad, et on liiga hilja, et koju minna ja liiga vara, et tööle minna. Juba Breigel avastas (ja küllap oli see avastatud sajandeid varem), et valgus, või siis valgusetaust, märkamatult, peenelt, kuid väga täpselt mõjutab inimesi



samanimelisest filmist "White Nights", Mikhail Baryshnikov ja Georges Hines, must ja valge üheskoos

Ja polegi ime, et juunis mu teed viivad Petereburi- see on hinge hüüe, millele raske vastu panna (ja miks peaks?). Seegi juuni pole erand. Pass, hulk pabereid, arvuti, kõrvaklapid, raamat, veepudel, teatrikleit, veel mõned pisiesemed- ja seljakott pakitud. Viimane ja alati kõige tähtsam otsus on parfüüm- viimast aastat võin julgelt nimetada minimalismi etaloniks, ja nii seljakoti lendab üks ainuke vägagi tagasihoidliku kujundusega flakoon. Van Cleef & Arpels Bois d’Iris.
Selle aasta valged ööd on erilised. Vaevu 5C temperatuur ja õhus tuntav karge lumine noot kiiresti toovad maa peale. Tulles ooperimajast veel Prokofjevi muusika ja armsate kolleegide taasnägemise lainel põrkun kokku karmi reaalsusega- võin ju siin peenutseda oma siidist kleidiga, kuid peale visatud nahktagi ei kaitse põrmugi põhjatuule eest ja valged ööd tuletavad meelde, et valge siin laiusekraadil ei ole ainult suveöö valgus, vaid ka lumi. Vaikselt värisen tänaval hõõrudes järjest sinisema varjundi võtvaid käsivarresid kui järsku tunnen imepeene, sooja embavat vanilje lainet. See on nii peen, õhuke ja ilus, et ei saagi aru, kust see lõhn tuleb. Siis tulebki meelde kiiruga kontori tagaruumis range Georg Otsa pilgu all riideid vahetades naha peale pritsitud aroom- ning valgete ööde lummuses ja karguses oma kogu kaunidusega avaneb metsikute iiriste vaibaga kaetud öine mets- õrnad metsikute iiriste varred, lihakad mugulad, varakevadise muru värskus, niiske mulla lõhn ja suitsune, muinasjutuline taust. 

Aroomis on korraga muinasjutulisust, haldjalikust, ja ülimat realismi, mida saab tunda seistes ja külmetudes suveöös põhjapoolusele lähedal. Alles siin ma taban, kui ilus tegelikult on viiruki ja vanilje vaikne, hõljuv, läbipõimunud kompositsioon. Alles siin ma tõden, et aroomi looja Emilie Coppermann on suutnud tabada varasuvise põhjamaa metsa, värskede kaselehede ja kevadiste lillede, siniste udude ja kustumatu valguse koosolust, ilu ja harmooniat. Seisan suveöös, nuusutan ennast, nägu tobedalt naerul ja ei olegi enam nii külm. Õrn ja habras suveöö alles algab- alles tuleb veel soojendav vodka shot, tüümiani tee, uskumatult hea Peterburi dixielandi trompeti soolod... Minnes tagasi hotelli Nevski prospekt tervitab aga lumega... selline siis juuni siin linnas- kõikide valge varjunditega.

Uinudes hotellis panen mängima oma lemmiklaulu ning kuulates Nina häält tõden, et kõige tähtsam on see, mis mahub kahte inimeste, kahte nähtuste, kahte kohtade vahel (sest samastumine viib oma, hinge, Jumala poolt isiklikult endale antud säde, kaotsile, sümbioos on aeglase surma algus ja degeneratiivne lõpp ja tõeliselt on tähtis vaid see ruum vahel, ja see, millega ta on täidetud).
Minu ja mu kleidi vahel oli mu nahk ja Bois d’Iris oma imelise kevadise, märja, lillelise, suitsuse tumesinise metsaga

Minu ja Peterburi vahel on... Eesti. Ja valged ööd. Ja armastus.


Nina Simone, You don't know what its like

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar